Jak napisać CV (cz.1)

Odpowiednie sporządzenie Curriculum Vitae to pierwszy krok do sukcesu zawodowego. To właśnie ono jest naszą wizytówką w oczach potencjalnego pracodawcy i to ono decyduje, czy nasza kandydatura będzie brana pod uwagę. W niniejszym artykule zajmiemy się standardowym CV i pokażemy, jak stworzyć taki dokument krok po kroku. Należy sobie uświadomić jedno- niezależnie od tego, czy kandydujemy na praktyki, staż czy stanowisko specjalistyczne, niezależnie od branży i firmy, ani od etapu kariery na jakim się znajdujemy- bez dobrego życiorysu ani rusz.

Nazwa pliku

Zdarza się, że rekruter odrzuca aplikację zanim zdąży ją przejrzeć. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednia nazwa pliku. Dokumenty aplikacyjne nazywamy swoim imieniem (ewentualnie pierwszą literą imienia) i nazwiskiem oraz zaznaczamy, co znajduje się w środku (cv, list motywacyjny, referencje itd.). Treści nie są przeznaczone dla nas, lecz dla pracodawców i to oni winni się w tym wszystkim połapać. Pamiętajmy, że na niektóre oferty w odpowiedzi przychodzą nawet setki aplikacji, a to powoduje, że nikt nie będzie stawał na głowie aby znaleźć nasze cv wśród setek plików.

Przykładowe prawidłowe nazwy plików: „Jan_Kowalski_CV”, „Kowalski.Jan.CV”

Przykładowe błędne nazwy plików: „CV Google”, „moje cv”, „CV_dla_BZwbk”, „Curriculum 7”.

Nagłówek

Pierwsza z kwestii spornych. Czy „Curriculum Vitae” w nagłówku dokumentu to część niezbędna? Absolutnie nie. Nazwa pliku oraz jego treść w stopniu wystarczającym wskazują, z czym mamy do czynienia. Jeśli ktoś się uprze- można owy napis wstawić, nie jest to błędem. Nie jest to jednak konieczne. Opcjonalnie rolę nagłówka może przejąć imię i nazwisko (odpowiednio zmodyfikowaną czcionką).

Zdjęcie

W zdecydowanej większości przypadków, choć nie zawsze, zdjęcie w życiorysie jest dobrem koniecznym, oczekiwanym przez pracodawcę. Jeśli ogłoszenie nie zawiera informacji na ten temat dużo bezpieczniej jest załączyć swoją fotkę. Oczywiście, jeśli oferta pracy, praktyki bądź stażu zawiera wytyczne dotyczące obowiązku przesłania dokumentów niezawierających obrazów- dostosowujemy się do niej. W praktyce jest to jednak niespotykane. Gdzie umieszczamy zdjęcie? Rzecz jasna na samym początku pliku; z której strony- to zależy od nas samych. Standardem jest zamieszczanie obrazu ze strony prawej, aczkolwiek fotografia zamieszczona po lewej stronie kartki staje się zjawiskiem coraz bardziej popularnym i powszechnym (za stroną lewą przemawiają też niektóre badania psychologiczne dotyczące odbioru wiadomości przez czytelnika).  Jak powinno wyglądać i co zawierać odpowiednie zdjęcie- o tym w jednym z kolejnych artykułów.

Dane podstawowe

Informacje podstawowe proponujemy zamieścić obok zdjęcia (zależnie od tego, gdzie zamieściliśmy obraz, dane lokujemy odpowiednio z lewej bądź prawej strony cv). Nie wypisujemy wszystkiego lecz to, co rzeczywiście jest istotne dla pracodawcy.

Zamieszczamy: imię i nazwisko (chyba, że wykorzystaliśmy je jako nagłówek), dane kontaktowe (a więc numer telefonu, adres mailowy, adres zamieszkania/korespondencyjny) oraz datę urodzenia (opcjonalnie można dorzucić np. adres naszego bloga/strony, jeśli zamieszczone są na nich informacje dotyczące naszej osoby). Kolejność praktycznie dowolna, byle miała logiczny sens.

Nie zamieszczamy: płci, stanu cywilnego, obywatelstwa, koloru oczu, nazwiska rodowego matki etc.

Co do adresu mailowego: niech to będzie adres profesjonalny, charakterystyczny dla osoby dojrzałej. Najlepiej, aby zawierał imię i nazwisko (ewentualnie odpowiednio pierwsze litery), na przykład jan.kowalski@xyz.pl. Identyfikatory takie jak „buziaczek88”, łysy_sopot” czy „kmxjbos_pol” nie są dobrą wizytówką, a wielu rekruterów zwraca na to uwagę.

Niedługo kolejna część artykułu. Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania na jakie chcielibyście uzyskać odpowiedzi – piszcie do nas na kontakt@baba2015.pl

Michał