Jak napisać CV (cz.2)

Drodzy byli, obecni bądź przyszli praktykanci- kontynuujemy poradnik pisania standardowego życiorysu. Mamy już odpowiednio nazwany plik, zdjęcie i dane podstawowe, a wśród nich stosowny adres mailowy. Rozkręcamy się i jedziemy dalej…

Nie będziemy konkretyzować poprzez podanie jednego schematu cv- nie ma jedynej słusznej formy i nie zawsze moja racja jest najmojsza. W niniejszym artykule zajmiemy się kwestiami najistotniejszymi, a jak to zostanie nazwane, w jakiej kolejności wypisane, jak szczegółowo i w jakim stylu oraz co dodacie ponad to- wasz wybór. Pamiętajcie tylko, aby całość miała przysłowiowe ręce i nogi.

Wykształcenie

W życiorysie danych na temat naszej dotychczasowej edukacji zabraknąć nie może. To jedna z bezwzględnie koniecznych informacji. Co zamieszczamy? Nie wszystko! Nie ma najmniejszego sensu pisanie na temat edukacji wczesnoszkolnej, gimnazjum, a niekiedy również liceum. Od rozpoczęcia studiów „w górę” piszemy o wszystkim. W przypadku liceum/technikum- opisujemy je tylko wówczas, gdy edukacja na poziomie średnim wniosła coś (wiedzę, umiejętności), czego nie doświadczaliśmy na kolejnych etapach nauki (np. kandydujemy na stanowisko ściśle związane z matematyką; studiowaliśmy przez 5 lat socjologię, a w liceum chodziliśmy do klasy matematycznej- wówczas informacje nt. wykształcenia średniego zamieszczamy- jest to wiadomość istotna dla rekrutera).
W jaki sposób opisujemy kolejne etapy naszej edukacji? Zazwyczaj wystarczy podanie szkoły/uczelni, kierunku/klasy, specjalności, rodzaju i trybu studiów (jak na grafice). Dane wypisujemy chronologicznie poczynając od najnowszych (a więc niejako od końca).

Wykształcenie
 

2008-2011

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

kierunek: Ekonomia (studia magisterskie w trybie dziennym)

specjalność: Zasoby Ludzkie w Organizacji

2005-2008

IV Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu

klasa o profilu matematyczno-geograficznym


* Gdy dany etap edukacji jest w toku (nie został jeszcze ukończony) zapisujemy np. „2011-obecnie” (w miejsce „obecnie” nie wpisujemy przewidywanego roku zakończenia)

Doświadczenie zawodowe

Jeden z ważniejszych, jeśli nie najistotniejszy punkt programu pod nazwą „Curriculum Vitae”. Najgorzej, jeśli ta rubryka jest pusta; z drugiej strony nie można przesadzić, bo nie zawsze im więcej tym lepiej. Podobnie jak w przypadku wykształcenia tutaj również wypisujemy informacje w kolejności chronologicznej od najnowszej (polecamy pisanie nie tylko lat, ale i miesięcy, np. grudzień 2010-styczeń 2011, a nie 2010-2011- jest różnica między 2 miesiącami, a 2 latami doświadczenia).
Jakie dane podajemy? Nazwę firmy, stanowisko, kluczowe zadania/obowiązki (można również dopisać miejsce pracy). Przykład na grafice.

luty 2010 - marzec 2012

Przedsiębiorstwo budowlane CEGŁA - Szef wszystkich szefów:

szefowanie innym szefom, szefowanie pozostałym pracownikom, szukanie okazji do szefowania, obsługa portalu iSzef


Jeżeli mamy małe doświadczenie zawodowe- wypisujemy wszystko. W przeciwnym razie wybieramy tylko to, co może być istotne dla potencjalnego pracodawcy. Możemy spróbować skrócić co nieco poprzez zebranie kilku pozycji w jedną, przykład:

2008-2010

Praca dorywcza:

- Restauracja Cheops - kelner,

- Club Disco Disco - barman,

- Firma MLM Marketing - roznosiciel ulotek,


W następnym artykule definitywnie kończymy kwestie pisania CV.

Jeśli macie pytania, zastrzeżenia, wątpliwości - piszcie do nas.

Michał