Jak napisać CV (cz.3)

Przed nami ostatnia odsłona cyklu „Jak napisać CV?”. Wiemy już jak nazwać plik, co zawrzeć w danych podstawowych, w jaki sposób opisać wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Pozostała wisienka na torcie- zapraszam!

Przypominam, że kolejność oraz nazwy punktów głównych w CV (wykształcenie, doświadczenie itd.) zależą tylko i wyłącznie od was. Ważne, aby wszystko miało sens i, mówiąc kolokwialnie, trzymało się kupy. W końcu w kupie siła…

Języki

Języki:  
Angielski C1
Niemiecki B2
Hiszpański A2

Jedna z obowiązkowych części życiorysu. Nie rozpisujemy się - podajemy tylko konkrety: jaki język- jaki poziom. Obecnie standardem jest określenie poziomu poprzez skalę AX-CX (od A1 do C2- najbardziej zaawansowany). Dodajemy ewentualne informacje potwierdzające wiedzę i umiejętności (certyfikaty, ukończone kursy). I tyle- więcej w tym temacie pisać nie potrzeba.

 

Pozostałe (podział na grupy i kolejność wg waszego uznania)

W dalszej części dokumentu proponujemy opisać kwestie związane z:

  • obsługą komputera (znajomość systemów operacyjnych i MS Office, znajomość programów specjalistycznych, certyfikaty, dyplomy, kursy, szkolenia itd.)
  • innymi umiejętnościami, kwalifikacjami, którymi chcielibyśmy się pochwalić (jeżeli jest sens takiego działania!)
  • prawem jazdy (czy posiadamy i jakiej kategorii)
  • kompetencjami miękkimi, cechami charakteru (nie za dużo, ale minimum 3/4, np.: sumienność, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres)
  • zainteresowaniami (podobnie jak w przypadku kompetencji miękkich minimum 3/4. Ważne!- im bardziej wyjątkowe i szczegółowe zagadnienia wymienimy tym lepiej: zamiast „sport, film, literatura polska, gotowanie” lepiej napisać np.: „bowling, amerykańskie kino akcji, powieści podróżnicze Ryszarda Kapuścińskiego, kuchnia włoska”)
  • działalnością dodatkową, studencką, kołami naukowymi, wolontariatem- opisujemy podobnie jak doświadczenie zawodowe (można dodać jako podpunkt właśnie doświadczenia zawodowego)
  • pozostałymi kwestiami istotnymi dla potencjalnego pracodawcy

 

Klauzula- „Wyrażam zgodę…”

Trzeba o tym pamiętać! W przypadku większości przypadków brak klauzuli automatycznie dyskwalifikuje kandydata. Odpowiednia klauzula jest niezbędna i nie wolno o tym zapominać. Przykładowa klauzula (zależnie od rekrutacji mogą się nieznacznie różnić, zawieramy treść wskazaną przez pracodawcą lub, jeśli nie ma takowej informacji, uniwersalną- poniżej):

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Tym sposobem zakończyliśmy kwestie pisania CV.  Przypominam, że nie ma jednego jedynego właściwego harmonogramu i stylu pisania życiorysu. Dokument ma na celu zainteresowanie pracodawcy i spełnienie określonych wymogów. Wszystko w waszych rękach.

Już wkrótce na naszym portalu przykładowe CV. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, wątpliwości, zastrzeżenia- piszcie do nas, śmiało!

Michał