Staże i praktyki, podobnie jak praca na etacie dzieli się na tą mniej lub bardziej opłacalną. Różnica przede wszystkim jest taka, że staż ma na celu zdobycie doświadczenia i pomóc wam w dalszej karierze. Zazwyczaj więc nie za bardzo mamy podstawy żeby wykazywać postawę roszczeniową i oczekiwać wysokiego wynagrodzenia. Bardzo często doświadczenie zdobyte podczas praktyk, wpływa na to jaka będzie pierwsza praca i kariera zawodowa. Nie bez znaczenia jest wiedza, a także kompetencje twarde i miękkie.
Wielu z was, szczególnie z tych mniejszych studenckich miast musi pogodzić się z darmowymi stażami, gdzie liczba chętnych zdecydowanie przekracza dostępną liczbę miejsc. Podczas rozmów ze studentami, przede wszystkim z Warszawy, okazuje się że ten rynek jest zupełnie odmienny. Liczba ofert jest tak duża, że dla każdej osoby znajdą się ciekawe praktyki, a co więcej studenci ze względu na tak dużą liczbę ofert decydują się oczywiście tylko na płatne (i takie warunki stawiają, co często negatywnie oceniają pracodawcy). W warszawie wynagrodzenie za staż waha się w przedziale 1-4 tys. PLN brutto. Studenci z „mniejszych” miast np. Poznań, Wrocław, Kraków, muszą się liczyć z wynagrodzeniem nie wyższym niż 2 tys. PLN, a zazwyczaj oferty dotyczą bezpłatnych praktyk. Co więcej w przypadku atrakcyjnej firmy o znanej marce, która daje wartościowy wpis w CV, praktyki są nie dość, że darmowe, to jeszcze na jedno miejsce przypadło około 30-50 chętnych. Podam tylko przykład z jednego wyżej wspomnianych miast jak wyglądał proces rekrutacyjny na staż do działu audytu finansowego (znana firma z zagranicznym logo, ale nie wielka czwórka):
- Test matematyczno-analityczny, z wiedzy ogólnej i języka angielskiego
- Rozmowa z dwiema osobami z działu HR
- Rozmowa z managerem
Sami oceńcie czy tak skomplikowana rekrutacja jest konieczna (dodam tylko że wynagrodzenie za staż wynosiło 50 zł brutto za jeden dzień, często na wyjazdach i raczej nie przysłowiowe 8h).
Przechodząc do sedna problemu, wielu studentów pyta nas, czy warto pójść na praktyki do znanej i prestiżowej firmy za niewielkie wynagrodzenie bądź za darmo, na rzecz mniej znanej firmy.
Najprostsza odpowiedź jaka się nasuwa, to zacznij praktyki na tyle szybko, żeby móc je odbyć w kilku firmach i w jednej i w drugiej. Nie ma nic cenniejszego niż poznanie wielu nowych ludzi, miejsc, a przede wszystkim różnej kultury organizacyjnej.
Odpowiadając wprost na zadanie pytania, uważam, że warto iść na bezpłatne praktyki czy staż do znanej firmy. Tego typu firmy dają nam bardzo wartościowy wpis do CV i doświadczenie, szczególnie wtedy, kiedy otrzymujemy w tejże firmie, odpowiedzialne i rozwijające zadania. Znam bardzo dużo osób, które z premedytacją decydowały się na darmowy staż (często przekraczający standardowe 8h), aczkolwiek oczekiwały, że dostaną ofertę pracy w firmie lub będzie to atrakcyjny wpis i doświadczenie dla kolejnego pracodawcy.
Pomyślcie sami, jeśli przychodzi do was student który miał 2-3 staże, w małych i nieznanych firmach, a studenta, który odbył podobną liczbę praktyk, ale zaczął je od małej firmy i zakończył w dużej organizacji, dodatkowo międzynarodowej. Bez wątpienia każdy z nas wybrałby tą drugą osobę.
Przy podejmowaniu takiej decyzji zawsze warto prześledzić osoby, które miały staże w danej firmie lub mają podobny profil zawodowy. Warto zwrócić uwagę, gdzie zdobywały doświadczenie i jak potoczyła się ich kariera po takim bezpłatnym stażu, ale w uznanej firmie. Wynagrodzenie za staż, ponadto na studiach, sa bardzo fajnym dodatkiem, ale jeśli ktoś myśli perspektywicznie zdecyduje się na praktyki, które oferują mu największy rozwój.
Jeśli mamy obawy odnośnie tego co będziemy robić na stażu zapytajmy się opiekuna lub osób przeprowadzających rekrutację. Tego typu pytania są mile widziane przez drugą stronę, bo pokazuje to, że druga strona jest zainteresowana i chce wynieść coś konkretnego, a nie tylko parzyć kawę;)
Przykładowe pytania kandydata na rozmowie rekrutacyjnej na staż/praktyki:
- Jaki będzie mój zakres obowiązków?
- Jakie projekty realizowaliście ostatnio projekty w których uczestniczył praktykant i jakie będą realizowane w najbliższym czasie?
- Jaka jest rola stażysty w zespole?
- Czym dokładnie zajmuje się stażysta w Państwa firmie, lub czym się oni zajmowali na poprzednich praktykach?
- Czy jest możliwość odbycia dłuższego stażu aniżeli planowane np. 2 miesiące lub otrzymania oferty pracy?
Ponadto, spróbujmy poszukać na różnych portalach zawodowych osób, które miały staże w firmie do której aplikujemy, możliwe że chętnie odpowiedzą jak wyglądały ich praktyki czy staże, lub skorzystajmy z portalu nieparzekawy.pl i sprawdźmy opinie o praktykach i stażach.
Patrząc na ten temat z perspektywy pracodawcy, decydując się na wzięcie stażysty na darmowe praktyki należy się liczyć z tym że taki student za 2-3 miesiące odejdzie do kolejnej firmy. Skoro więc firma inwestuje w niego czas, pokazuje mu pewne schematy działania, uczy procesów, wdraża w organizację, gdzie staje się on pewnym elementem organizacji, po krótkim czasie firma sama zaproponuje wynagrodzenie w celu dłuższego utrzymania stażysty. Dlatego jeśli jesteście już na stażu to warto wchodzić w nowe kompetencje, wykonywać dodatkowe zadania i stawać się potrzebną częścią organizacji.
Podsumowując powyższy artykuł, decydujcie się na staż w najlepszych i znanych firmach, nawet kosztem darmowych praktyk, gdyż dają one "kopa" w dalszej karierze.