Programy talenckie, czyli kim jest Trainee

Można by pomyśleć, że praktyka czy staż w większości przypadków oznaczają to samo, czyli pierwszy etap w rozwoju zawodowym młodego człowieka. Stereotypowo kojarzona jest z niewymagającymi zadaniami, minimalnym lub zerowym wynagrodzeniem, krótkim okresem zatrudnienia oraz nikłą perspektywą dalszego zatrudnienia.Na przekór tym stereotypom stają wszystkie programy z Trainee w nazwie, w Polsce często nazywane „programami talenckimi”.

Czym są programy talenckie?  

Programy talenckie to całkiem inne doświadczenie w porównaniu do standardowych praktyk. To, co zdecydowanie je wyróżnia to pełne zaangażowanie firmy w nowego stażystę oraz inwestycja w niego od samego początku. W trakcie programu możemy liczyć na intensywne szkolenie oraz poważne zadania już od pierwszego dnia pracy.

Wspólnymi cechami większości tych programów są:

  • Długość programu min. 1 rok (niektóre sięgają nawet 6 lat !)
  • Wysokie wynagrodzenie
  • Docelowe zatrudnienie w firmie oraz szybka ścieżka awansu
  • Osobisty mentor w trakcie programu (często jest nim Członek Zarządu danej firmy lub inna osoba z Top Management)
  • Benefity menedżerskie: laptop, komórka, ubezpieczenie na życie etc.
  • Relokacja w trakcie programu – nawet międzynarodowa :)

 

Jak widać – jest to kusząca propozycja dla młodych absolwentów. Szczególnie w polskim otoczeniu gospodarczym, gdzie tak pewne i przyszłościowe zatrudnienie jest bardzo cennym kąskiem na rynku pracy.

Trainee’sem można zostać praktycznie w każdej dziedzinie biznesu. Rozpoczynając od programów menadżerskich (Management Trainee), poprzez programy typowo funkcjonalne (Trade Marketing Trainee, IT Trainee czy też Sales Trainee) na programach ogólnobiznesowych kończąc.

Efektem finalnym takiego programu jest młody, wyszkolony i bardzo zmotywowany pracownik, który w przyszłości będzie tworzył trzon pracowniczy firmy.

Kto może zostać Trainee?

Dla chcącego nic trudnego – więc teoretycznie każdy. W praktyce jednak bywa różnie, bo konkurencja jest duża, a więc, aby dostać się na taki program, trzeba się wyróżniać wśród „morza” absolwentów wpływających obecnie na rynek pracy w Polsce. Większość osób, które są na tych programach przez dział HR nazywane są high potentials, a więc osoby z wysokim potencjałem. Żeby udowodnić, że ma się ten potencjał trzeba spełnić kilka warunków.

Na początek CV, co powinno zawierać, aby przejść przez pierwszy etap rekrutacji. Wykształcenie wyższe – najlepiej zdobyte z wyróżnieniem, ale kierunek już nie jest taki istotny. Często trzeba wykazać się pierwszymi doświadczeniami zawodowymi zdobytymi nie tylko w Polsce, ale zarówno za granicą. Praca w organizacjach studenckich, udzielanie się w kołach naukowych czy też udziały w konkursach akademickich tylko powiększają szansę na udział w programie. Oczywiście znajomość języków, udział w wymianach studenckich i przedsiębiorczość – to cechy również pożądane.

Po przejściu pierwszego etapu czekają nas kolejne – często jest ich jeszcze co najmniej kilka. Długie rozmowy telefoniczne, testy logiczne/numeryczne/werbalne, spotkania z HRem, Assesment Center i na końcu…. No właśnie – często ostatnim etapem rekrutacji na sam program jest spotkanie z Zarządem firmy lub z przyszłym mentorem, podczas którego potencjalny kandydat jest oceniany przez najważniejsze osoby w firmie. 

Kto oferuje takie programy?

Programy talenckie głównie oferowane są przez duże firmy, często są to korporacje o międzynarodowym zasięgu działania. Nic dziwnego więc, że proces rekrutacji oraz selekcji jest tak ostry. Natomiast benefity, która czekają na przyszłych Trainee’sów są godne uwagi i jeżeli jesteś jednym z tych osób, które pragną tak rozpocząć swoją karierę – pomyśl już dziś o świadomym kształtowaniu swojego CV poprzez wybór sprawdzonych praktyk :)

Łukasz