10 zasad dobrego CV

CV powinno być jak papryczka chili – z początku niby nic wielkiego, ale jak się bardziej wgryźć to robi wrażenie :)

Wiosna się rozpoczęła, a wraz z nią wyrosły rekrutacje na Praktyki Letnie do wszystkich szanujących się firm w kraju. Teraz jest czas na przeczesywanie rynku praktyk i staży w celu znalezienia tej odpowiedniej oferty dla siebie. Jak już ją znajdziemy, musimy być pewni, że to my jesteśmy odpowiedni dla niej, a to oznacza porządne przygotowanie CV. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.

  1. Spełnij kryteria obowiązkowe

Przeanalizuj dobrze ofertę praktyk/staży na które chcesz aplikować. Jak już się na nie zdecydujesz to musisz być pewny, że spełniasz minimalne wymogi przyjęcia np. bycie studentem co najmniej 3 roku studiów. Są to tzw. twarde kryteria, które są bardzo istotne z punktu widzenia technicznego. Chodzi o to, że obecnie, taki rekruter w dużej firmie na ofertę stażu może otrzymać nawet 1000 lub więcej aplikacji. Nikt nie ma czasu tego czytać, więc specjalne programy filtrują osoby, które spełniają wyznaczone kryteria i reszty CV nawet się nie ogląda.

Ma to zastosowanie głównie w przypadku aplikowania na praktyki poprzez internetowe formularze. Jeżeli tak się dzieje, to bądź pewny, że jesteś filtrowany/a :)

  1. Siła pasji

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak Twoja życiowa pasja, która jest kompletnie nie związana z tematyką praktyk, ani firmy do której aplikujesz – może Ci pomóc w przejściu przez etap weryfikacji CV. Jeżeli masz przed sobą teraz swoje CV i standardowo, na samym dole, masz wpisane HOBBY: „Muzyka, dobry film i podróże” to lepiej to usunąć. Powiedz co Cię jara, opisz to jednym, intrygującym sformułowaniem np. zamiast pisać, że lubisz sztukę możesz użyć sformułowania (zgodnego z rzeczywistością) „Subiektywny wybór obrazów wg Bressonowskiej koncepcji decydującego momentu” – czyż nie brzmi bardziej intrygująco?

  1. Idź w detale

Gdy podajesz swoje doświadczenie napisz również w podpunktach jakie zadania wykonywałeś w konkretnym projekcie, organizacji studenckiej czy też na innych praktykach. Samo napisanie, że byłeś Członkiem Studenckiego Koła Naukowego nie świadczy jeszcze o tym, że robiłeś tam konkretne rzeczy, które rekruter mógłby uznać za istotne. Pomóż mu zobaczyć to czego oczekuje.

  1. Kreatywnie tylko w branżuni

Pisałem już o Kreatywnym CV w ostatnim artykule. Tam znajdziesz odpowiedź na to kiedy warto, a kiedy nie warto używać kreatywnego podejścia do CV. Panuje tutaj generalna zasada, której bym radził się trzymać. Jeżeli aplikujesz do szeroko pojętej branży marketingowo-reklamowej, wtedy wal śmiało. Jak mawiał Jack Trout: wyróżnij się lub zgiń.

Przeczytaj o tym czy warto robić Kreatywne CV

  1. 1 strona to mit

Na ten temat też już napisałem obszerny artykuł. Nie mniej jednak w Internecie i wielu źródłach u których poszukujecie wiedzy o tym jak napisać CV istnieje przekonanie, że CV musi mieć jedną stronę. To jest mit i unikaj tego jak ognia. Jeżeli nie masz faktycznie niczego co mógłbyś pokazać poza jedną stronę to ok – to jedyny przypadek gdzie jest to uzasadnione. Żaden inny przypadek, gdzie chcesz powiedzieć o sobie więcej i w tym celu zmniejszasz czcionkę, odstępy i marginesy jest nie do zaakceptowania – również dla rekruta. CV ma się dobrze czytać, jak ciekawą książkę, która drugą część ma dopiero po zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną

Sprawdź ile stron powinno mieć CV

  1. Firmy szukają osób…

… a nie kierunków studiów! Nie bójcie się aplikować na praktyki do Działu Sprzedaży jeżeli studiowaliście fizykę – so what? Firmy szukają Twoich kompetencji, Twojej osoby, doświadczenia, umiejętności miękkich i twardych, które posiadacz, a nie nazwy kierunku jaki studiujesz. W przypadku stanowisk entry level jakimi niewątpliwie są praktyki to naprawdę nie ma znaczenia.

Pewnie sobie myślisz co on teraz gada… Znam co najmniej 3 Dyrektorów Sprzedaży w dużych firmach FMCG w Polsce, którzy ukończyli informatykę lub technikum elektroniczne i co chwile na swojej drodze zawodowej spotykam takich ludzi. Wybierając kierunek na studia mieliście 18 lat – czy byliście dojrzali na tyle by wiedzieć, że to jest to co chcecie robić przez całe życie?

  1. Przecinek ma znaczenie

Jak już mamy całą zawartość naszego Curriculum Vitae przygotowaną to wypadałoby zadbać o to by ładnie wyglądała. Odpowiednia struktura, jednolita czcionka (!), brak błędów gramatycznych, duże znaki tylko tam gdzie powinny być czy chociażby poprawna interpunkcja. Uwierzcie mi – to ma znaczenie. W jednej firmie o mało bym nie przeszedł przez selekcję CV przez brak dwóch literek w wydrukowanym dokumencie. Na szczęście okazało się później, że to był błąd drukarki i w pliku na komputerze wszystko było spójne – ufff…

Istotne jest też zwrócenie uwagi na format pliku w jakim wysyłasz swoje CV. Jest to ważne nawet w przypadku aplikacji poprzez formularz, gdyż nawet wtedy jest opcja załączenia standardowego dokumentu. Widziałem już CV-ki w różnych formatach pliku – od standardowych pdf-ów, doc-ów, poprzez rtf, jpg, bmp, aż po txt…. Bez zbędnych wyjaśnień – pozostańmy przy PDF, a pozostanie przy nas profesjonalne wrażenie.

  1. Zdubluj content

Otóż to. Jak wchodzi nowy proszek do prania na rynek to komunikacja o nim zazwyczaj dotrze do Twoich oczu w co najmniej kilku mediach, które konsumujesz. Internet, telewizja, może jakieś czasopismo i jeszcze radio w kolejce do kasy. Tak samo musi się wydarzyć w Twoim przypadku. Jesteś nową marką na rynku pracy. Pokaż się w aplikacji, ale również w aplikacjach zawodowych Facebooka, na serwisach tj. GoldenLine, LinkedIn czy też Profeo no i nie zapominaj o wygooglowaniu swojej osoby – nigdy nie wiadomo czy Twoja przeszłość nie będzie barierą w rekrutacji ;)

  1. Porządny adres mailowy

Myślałem, że to już jest tzw. oczywistą oczywistością. Myliłem się.

Ostatnio brałem udział w kilku rekrutacjach. Brałem udział to może duże słowo, to nie moja robota, ale widziałem mnóstwo CVek ludzi w młodym wieku. Większość muszę przyznać ma dość profesjonalne maile składające się z imiona i nazwiska. Część z nich nadal jednak mentalnie przebywa chyba w liceum gdyż ich adresy mailowe wskazywały na ich przezwiska z tamtych czasów np. michu_rudy@... lub madziuchna@... Jeżeli czytasz ten artykuł oznacza, że jesteś świadomym studentem/studentką – proszę Cię nie powtarzaj ich błędów ;)

  1. Nie twarz zdobi CV…

… ale jest jedyną grafiką, więc każdy na nią zwraca uwagę! Jeżeli nie masz zdjęcia nadającego się do wstawienia w CV, a deadline aplikacji już tuż tuż to po prostu nie wstawiaj tego zdjęcia. Jeżeli zdjęcie okaże się niezbędne do aplikacji to będziesz mógł je dosłać później, ale przynajmniej będzie ono profesjonalnie przygotowane.

Koniec.

Mam nadzieję, że chociaż część tych wskazówek uda Ci się wprowadzić w życie już niedługo. Mi one bardzo pomogły, przeszedłem do końca rekrutacji w wszystkich firmach do których aplikowałem na praktyki oraz staże. A to wszystko zaczęło się od dobrze przygotowanego CV.

Łukasz Juskowiak,

Multi-praktykant, założyciel portalu NieParzęKawy.pl