Poznaj swojego rekrutera...

… czyli o tym jak „permanentna inwigilacja” może nam pomóc przełamać lody z rekrutującym już na etapie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej i jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Permanentna inwigilacja

To nie żart. Przed praktycznie każdą rozmową kwalifikacyjną na żywo mamy okazję porozmawiać z naszym rekruterem przez telefon lub otrzymujemy od niego (lub jej) maile. Dzięki temu wiemy z kim będziemy rozmawiać, jakie ma stanowisko w firmie i przede wszystkim jakie ma imię oraz nazwisko :) To wydawać by się mogło mało znacząca informacja, ale w świecie obecnej cyfryzacji jest to coś, co daje nam przewagę na wstępie.

Już tłumaczę o co chodzi. Tak samo jak wszyscy praktykanci / studenci boją się, że przed przyjściem na rozmowę kwalifikacyjną ich internetowa egzystencja zostanie prześwietlona od A do Z (co z własnego doświadczenia mogę Wam potwierdzić – z braku czasu – zdarza się bardzo, bardzo rzadko) na portalach typu Facebook, LinkedIn czy GoldenLine, tak samy MY – PRAKTYKANCI powinniśmy wykorzystać fakt dostępu do Internetu i przeszukać go pod kątem informacji o danej osobie.  

No tak – ktoś zapyta: ale po co nam to? Po to, aby dowiedzieć się o naszym rekruterze jak najwięcej informacji, które pomogą nam „przełamać lody” na rozmowie rekrutacyjnej. A dobra relacja pomiędzy potencjalnym praktykantem, a rekrutującym jest bezcenna.

Jakich informacji szukać?

Wykształcenia, gdzie studiował, w jakim mieście, na jakim uniwersytecie – może akurat studiowaliście w tym samym budynku i możecie odwołać się do znanego profesora na uczelni?

Stan cywilny i dzieci :) - całkiem inaczej rozmawia się z osobą z długoletnim stażem małżeńskim i dwójką dzieci (wtedy temat ferii czy wakacji jest idealny) w porównaniu do młodej, wolnej dziewczyny (bez problemu możemy porozmawiać o rozrywkach po godzinach, to jest naturalna rzecz). Choć na stopie profesjonalnej obie powinny zachowywać się tak samo, to jednak życie to weryfikuje i często jest inaczej.

Może wspólny znajomy, który nam podpowie jakim typem osoby jest rekruter i jak się z nim rozmawia. Sytuacja bardzo rzadka, ale może się zdarzyć. Znajomy może być z profesjonalnej sieci kontaktów biznesowych (np. GoldenLine), więc może też miał przyjemność współpracować z danym rekruterem, rekruterką.

Zainteresowania – tutaj jest największe pole do popisu. Sprawdźmy nie tylko portale społecznościowe, ale warto też „wygooglować” nazwisko naszego rekrutera i poszukać czy nie jest zapisany do lokalnego klubu sportowego albo czy przypadkiem nie jest fanem jakiegoś klubu piłkarskiego. To wszystko można bardzo sprawnie wykorzystać w praktycznie każdym pytaniu otwartym, które otrzymujemy. Po zainteresowaniach też widać jakim typem człowieka jest rekruter, jeżeli na FB widzimy zdjęcia z nurkowania, wspinaczki i rajdów samochodowych to wspomnienie, że naszym marzeniem jest skok ze spadochronem pewnie znajdzie odzwierciedlenie w odpowiedzi: „Ja też!” :)

Pochodzenie – chyba nie trzeba dużo tłumaczyć, że jeżeli oboje spędziliśmy nasze dzieciństwo w Trójmieście, a teraz spotykamy się na rozmowie kwalifikacyjnej w Warszawie, to wspomnienie o regionie nadmorskim na pewno wywoła pozytywne emocje.

I wiele, wiele innych. Rekruter to przecież też człowiek, więc wszystko co możesz powiedzieć o sobie, możesz spróbować znaleźć o rekruterze.

Gdzie szukać?

Kilka źródeł już padało wcześniej, ale poniżej przedstawiam listę, którą ja zawsze stosowałem:

- Google, szukaj „Imię Nazwisko”

- Facebook, NaszaKlasa (tak, zdarzało się :P)

- GoldenLine, LinkedIn, Profeo

- na koniec proponuję Wam zapoznanie się z takimi pojęciami jak „Google Hacking” oraz „Google Advanced Search”, które pokazują jak efektywnie szukać informacji w wyszukiwarce Google. Bez problemu znajdziecie to poprzez wyszukiwarkę Google.

Dobra rada na koniec

To jest tylko dodatkowe narzędzie, jakie możecie wykorzystać by dobrze przygotować się do swojej rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętajcie, że znajomość rekrutera to jedno, ale z drugiej strony nie można zapominać o: znajomości firmy, branży, naszej specjalizacji itd.

Nie mniej jednak znając swojego rozmówcę – na pewno zrobimy dobre, pierwsze wrażenie, na którym nam przecież zależy !

Powodzenia w szukaniu! Przygotujcie się na rozmowę i testy na rozmowie rekrutacyjnej

Łukasz Juskowiak,

Multi-praktykant, założyciel portalu NieParzęKawy.pl